whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 25 diapers costs $3.99. A box of 89 diapers $18.99. Which is the
better but? How much does each diaper cost?

Respuesta :

Fadinglight
Fadinglight Fadinglight
  • 02-02-2022
The 25 box is a better deal:

The 25 box is about $0.16 per diaper and the 89 is about $0.21/d.

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what happens if you can't remove a splinter
Which is a sentence fragment? A. This morning the sunrise was spectacular. B. We bought milk, bread, and eggs. C. A pencil, four sheets of paper, and a rule
Why Might Increased Anger About Corruption In Government Lead To Less Interest In Government Attempts To Reconstruct The South
7 - 3 = -x + 1 Solve for X.
What is the 4s in 4,400
Is it possible to list all of the multiples of 12? Explain
Tells more about another noun
What was the Warsaw ghetto
kenneth has 22 math problems to do do for homework. he has 12 problems done. how many more problems does have left? if he completes 1 problem every minute, how
6. Describe the effects of air raids and bombings on London. What did people do?