madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Memorandom pangkagawaran Blg. 115, section 1991 (hulyo 5)
How would u factories this expression
What was the cause of the Great Schism of 1054 between the Eastern and Western Church?
why are taxes paid to local, state, and national governments in the united states? the national government has a difficult time collecting taxes from all citize
in a basket, there are 24 good oranges and rest are bad oranges. The ratio of good oranges to the bad oranges is 3:1, find the number of bad oranges
Express these numbers in standard form: 1) 35.18 * 1000000; 2) 0.00000235 / 1000000
Find the mean of the following data 28,48,55,23,43,7,22,16,24,35,28,19 A) 28 B) 29 C) 48 D) 26
Biology is included in the study of _____. airplanes animals plants weather earth
"The figure shows the layout of a symmetrical pool in a water park. What is the area of this pool rounded to the tens place? Use the value = 3.14. A) 1,180 squ
Which question about volunteer opportunities could best be answered using only prior knowledge? a. Which local organization is most in need of more volunteers