aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer ​
Gavin drove 85 miles on 10 gallons of gas.How many miles can gavin drive on 25 gallons of gas?
What was V-E Day????
Find the area of the irregular figure. I've been stuck on this for awhile. Please help and explain how you did it. ​
in a bag if marbles there are 7 blue, 6 red, pick one marble out. without replacing the first marble pick another marble out. how many ways can u pick two red
Simplify each expression
Simplify the following expression-4+3y-10+12x-y
A number is rolled what is the probability of 2, then 2
Bonjour pouvez vous corriger mes fautes d’orthographes J’ai participer à un voyage à Marseille du 28 au 29 mars avec ma classe et deux professeurs Madame bengu
A club rent a bus for a trip the cost c in dollars that each person pays to cover the cost of the bus varies inversely with the number of people p who go on the