joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are remote interior angles of <5? Check all that apply. A. <5 B. <1 C. <2 D. <3 E. <6 F. <4
Schwarzentraub Corporation's expected free cash flow for the year is $500,000; in the future, free cash flow is expected to grow at a rate of 5%. The company cu
Tap the phrase that "it" refers to.
Solve this:16<x+9 or 18≤x+9​
Suppose the value of the Mexican peso depreciates relative to the US dollar. How would this benefit people in the United States or Mexico
Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree. x
Garbage buried in an engineered and sealed landfill can still contain all of the following except - leahate - heavy metals - groundwater - methane gas
Find the value when x = 2 and y = 3. (2x 5y ) 0.
What are trade offs.
Show your work! A pineapple is 7 times as heavy as an orange. The pineapple also weighs 870 grams more than the orange. What is the total weight in grams for th