goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
Water Cycle: As _________ get too heavy to hold the liquid, the liquid droplets fall back to Earth.
Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
Solve: K= 2(11 - k) + 14
A restaurant has two pastry ovens. When both ovens are used, it takes about 3 hours to bake the bread needed for one day. When only the large oven is used, it t
if log28 = log4 +logx what is the value of x
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
What is the sales rate for 5% of $50
A merry-go-round makes 18 rotations in 3 minutes. What is its angular speed in rpm?
what does diametor mean?