ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

True or False Secondary sources often draw from one or more primary sources?​
The accepted value for the molar volume of a gas is 22.4 L. Sarah’s experimental data indicated that a mole of a gas had a volume of 19.6L. What was her percent
Which of these structures are found in plant cells but not animal cells? Golgi apparatus Mitochondria Lysosomes Chloroplasts
How by how my a second born son hope to achieve success under the system of primogeniture
Is a virus a living organism?why?
blance equation __CaBr2 (aq) + ___Li3PO4(aq) → ___Ca3(PO4)2(s) + ____LiBr (aq)
HURRYYYYYYY?! ILL MARK BRAINLIEST. How did industrialization contribute to the changing role of women in the late 1800s? Women who worked outside the home were
I don't understand this​
What do most authors put in the beginning of their argument? Claim Call to Action Introduction of themselves
3(4x-1) greater than or equal to 2(4-x)