tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

You observe three carts moving to the right. Cart A moves to the right at nearly constant speed. Cart B moves to the right, gradually speeding up. Cart C moves
what is the difference between food chain and food webs?​
How to solve 3[2+4(7-2)]
A financial firm is considering two investment opportunities. A real estate investment would require a $3 million investment, and the experts at the firm predic
Examine the Lewis structure below. If it is a correct structure for formaldehyde, CH,O, explain how it obeys the rules of drawing Lewis structures. If not, expl
What is the value of the 1 in the number 0.512?Write your answer as a fraction.​
A sphere has a charge of −84.0 nC and a radius of 5.00 cm. What is the magnitude of its electric field 3.90 cm from its surface?
How do I answer this?? Please help, i’m very confused.
The statement that "at 10 percent, the interest rate is too high for families to buy the home they deserve," is a(n) A. positive statement B. normative statemen
Do calories measure how much fat is in food