promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

What is lowest term for 9 5/10 + 11 4/5
how are the "vagrant gypsy life," "the gull's way," and "the whales way" alike?
One criteria a usage dictionary uses in ranking a phrase as “incorrect” is when _____ uses it. nobody everybody a small group everyone but grammar snobs
When an array is passed to a function, it is actually ________ the array that is/are passed?
Identify the compounds that engage in hydrogen bonding as pure liquids. select all that apply.
Who were john d. rockefeller, andrew carnegie, and j. p. morgan? what were their attitudes toward competition in the marketplace?
PLEASE HELPP 1.Where would uncharged particles be most likely found in an atom? A.on the electrons B.inside the protons C.inside the nucleus D.outside
Factor the polynomial completely. 4x3 – 12x2 + 7x – 21 4x2(x – 3) + 7(x – 3) which is the completely factored polynomial?
Bread and sugar cost 110 together,bread cost 100 more than sugar,how much does sugar cost?
Why dose a triangle form 180 degress