harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

When creating a histogram, the first recorded scale is 0 to 20. What should the second scale indicate? A. 20-40 B. 21-41 C. 21-40 D. 21-39
21. Amanda invests $5,000 in a CD at an annual interest rate of 2%. What will her investment be worth at the end of three years?​
what is one good thing that happened today?
Please Correct the following sentence: "Oxygen and glucose (stored energy with carbon) are the products of photosynthesis. The carbon is created by the plants t
NEED THIS ASAP NO WORK SHOWN NEEDED
The points (-2 11) and (6 3) lie on the same line. What is the x-intercept of the line.
What was the effect of the Jesuit practice of destroying shrines?
Which pair of angles are vertical angles? (A) ∠AOE and ∠COE (B) ∠AOD and ∠DOE (C) ∠AOC and ∠DOE (D) ∠BOC and ∠COD
I would appreciate the help if you know, due in 10 min
It has to be in your own words Maybe a sentence