agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

The regions that make up the area known as Oceania are _____. all that apply A.Antarctica,B.Melanesia,C.Micronesia,D.Polynesia,E.Tasmania
Of 30 students 1/3 play sports 2/3 of them play soccer. How many play soccer
The practice of including a warm-up and cool-down when you do cardiovascular exercise _____. select all that apply. 1. reduces the oxygen deficit 2. reduces the
Why Is the Bill of Rights Important?
In "Dicky Markle," what kind of character is Sidney?
A cell phone company charges a service fee of $10.00 each month plus $0.03 for each minute used. A customer wants to spend no more than $42.00 each month. Which
Janeen used 16 pieces of fruit to make her salad. If 1/4 of the fruits were peaches, how many peaches did she use? Make a drawing to show your work.
Subtract. (5z−3)−(3z−8) Enter your answer in the box.
How do landforms affect life on Earth?
Why did the Trojans scoff at Cassandra's warning?