samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What value of x makes the equation shown true? Show or explain what you did to get your answer. 5x – 1 = 19
What is w(16) given w(j)=|j-24|+19 ?
~~PLZ HELP~!which new technology of the late 1800s had the greatest impact on farmers in the great plains A. Barbed wire B. Photography C. Electric Light D. Ste
Describe 5 ways you can set the stage for effectively gathering patient information?
What is an accurate explanation for the success of the mughal empire?
Which statement accurately describes the impact of the French and Indian War on the British and the colonies?
super easy Locate the prepositional phrase and indicate if it is an adjective or adverb phrase. Spring will come in March. a- adjective b- phrase c- adverb d-
What IS the solution of 3 |x-7| -2=4
describe the general features of three of the vertical climate zones found in South America
What family deployability checklist will prompt you to make sure that your spouse has a valid?