workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

A parallelogram has symmetry with respect to the point of intersection of its diagonals. True False
What is the law of demand? a tendency for consumers to buy more of a good when its price decreases and less when its price increases the desire to own something
whats the city of maryland
Round to the nearest hundredth, if necessary Please help ASAP!!
Identify the common difference of the sequence a, = -14 + 12(n-1) a) 12 b) - 1 c)-14 d) 1
which of the following has kinetic energy? A. light B. motion C .food D. motion
Increasing self-efficacy, clarifying expectations, identifying barriers, and setting up incentives best describe methods of behavior change for someone in the
16.72911 liters rounded to the nearest whole is liters.
In the auditorium there are 7 Red chairs and 43 blue chairs what's the ratio of number of red chairs to the total number of chairs
Which best describes why governmental funding for scientific research is important? A. Governmental funding always determines what a scientist thinks is right a