ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

ok, so if a/b = c/d, then ab= cd, is this 1: cross product property 2: rational equation 3: excluded 4: rational exponents 5: or rational expression
can you show the work to do 0.28 times 0.03
What is the solution to the following system?
del and jen have a joint checking account. their balance at the beginning of October was $6238.67. During the month they made deposits totaling d dollars, wrote
I need help with 15-23
Two puppies, Ruth and Scoonsie, are playing together. Scoonsie weighs 11 kilograms, and Ruth is lighter than Scoonsie. Write an inequality that describes r, Rut
What is the internal energy of 3.00 mol of N2 gas at 25 degrees C? To solve this problem, use the equation: U electronic gas = 5/2nRT. Remember that R = 8.31 J/
How many carbon monoxide molecules are in 0.75 moles of carbon monoxide
Which species is most vulnerable to extinction the racoon or the mountain gorilla? Give at least three reasons why
What were the two main reasons Spain sent expeditions to the Americas? A) religious freedom and wealth B) riches and to spread Catholicism C) more land