NusaibahC426151 NusaibahC426151
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Kellen earned $52.92 for waitressing at a burger restaurant on Friday night.if she waitressed for 4.5 hours,on average how much did she earn per hour?

Respuesta :

ViyonaW56626 ViyonaW56626
  • 03-11-2022

Given data:

The amount Kellen earned in 4.5 hours is $52.92.

The expression for the given statement is,

[tex]\begin{gathered} 4.5\text{ hours=\$52.92} \\ 1\text{ hour= \$11.76} \end{gathered}[/tex]

Thus, Kellen earned $11.76 per hour.

Answer Link

Otras preguntas

What are the advantages of knowing medical terminology in your personal life​
7x + 2(5x -16)=70? Help me please!!
Which sentence correctly uses parallel structure? 1. The doctor recommends resting for a week and that you eat low-fat food at regular intervals. 2. I want to f
What type of immune response is initiated when a person becomes infected with viral flu? A. B cells activate T cells. B.T cells merge with B cells. C. B cells
what was name of the code of laws created by the roman republic?
can someone help? it’s algebra 2, and due tonight
Which sentence uses a hyphen correctly
What is inverse notation?
Suppose that in a particular country, the probability that a randomly chosen person is a left-handed baseball player is 0.017 and the probability that a random
A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart