EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

if y is the principal square of root 5,what must be true
What is hyperbole? Please help
write a paragraph for me using these words: art critic and art historian
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
what percent of 126 is 22?
A basketball has been left out in the cold. The next day you find that it has become soft. What do you do to get it back to shape and why?a) Leave it alone to w
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
What is a unit of area with dimensions 1unit x 1unit x 1unit= ?