Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

Martin says that 6 is a common factor of 42, 36 and 50. Is he correct? Explain fully.
what is 5/8 -(1/4)² evaluated
Convert 7896cm to metres.​
3. Give a reason why b. a river keep flowing even if there's a drought
The ____ took place at a steel plant owned by Andrew Carnegie. A) Pullman Strike B) Haymarket Riot C) Homestead Strike
Can someone help me on this
How much NaOH (in moles) must be added to 1 L of a buffer solution that is 1.8 M in acetic acid and 1.2 M in sodium acetate to result in a buffer solution of p
what is the answer to this question?
please solve the following questions in this image
y = -x + 4 y = 2x - 8