piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Please please help me I really need help!
what is the name of the element of atomic no 114​
What is the answer and explanation ( if you can give an explanation ) to the question 2/3 + 1/6?
Based on her essay A Room of One's Own, with which statement would Woolf most likely agree?
There is force of 10 Newtons between two charged particles. If one charge is doubled, what is the force now? 5 N 10 N OZN 20 N
SOMEONE, PLEASE HELP!!!! With Democratic-Republicans firmly in charge in most of the states, who became the fourth president with an easy win
Simplify (x^2y)^3. 1)X^2y^3 2)x^5y^3 3)x^6y^3
is rue from the hunger games a villian or a hero?
ASAP PLEASE!!! WILL GIVE BRAINLIEST!! Tracy is responsible for checking the electronic layout and files of a printing project. What does she work as? A. print
Explain the students mistake