hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

According to the Fourth Amendment, what must the government do to legally search a person's property? Have a search warrant call the police tell the person firs
Given: JK tangent, KH=16, HE=12 Find: JK.
find the center and radius of the circle x2+y2+4x-6y=12
Choose all of the rectangular prisms that have a volume of 24
Write two short paragraphs in Spanish about an illness or an injury that you suffered in the past. Include information about how it happened and how it was trea
look at the picture and plzz help me
essay about nepal and it's beauty​
Which sentence from the passage uses a correct parallel structure? A) Either way, he had to choose quickly, as the stand was rapidly approaching. B) Coming dow
1/2x+3/2(x+1)-1/4=5​
which phrase defines the primary purpose of the North Atlantic Treaty Organization (NATO)?