jeancalixteosmi4941 jeancalixteosmi4941
  • 03-08-2017
  • Business
contestada

If a donut shop sells a dozen donuts for $6.00, what would the cost of 9 donuts be at the same rate?

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-08-2017
To solve this question, first we need to find out the price of a single donut.

12 donuts = $ 6.00
1 donuts = $6.00 / 12

1 donuts = $ 0.50

After that, we just need to multiply the price for a single donut with the required amount (9), which will be:

9 x $ 0.50 = $ 4.50 . . . . for 9 donuts



Answer Link

Otras preguntas

Why is it important for the cells of multi-cellular organism to undergo mitosis?
According to Islamic teaching, when did Muhammad begin preaching to Arabs about worshipping the single God of the Jews and Christians? after hearing a voice whi
If a linear system has no solution what happens when you try to solve the system by adding or subtraction
four accounting majors two economic majors and three marketing majors have interviewed for five different positions with a large company. find the number of dif
One blank is the force required to 1 kilogram of mass at 1 meter per second
Which number families does the number 1 belong to??
cotx+1=cscx(cosx+sinx)
What is 5 3/20 as a decimal?
Which word correctly completes this sentence? She has to _____ the concert until next week because she sprained her ankle. A. abandon B. bluff C. distribute
what was significant about the first civilization in china