kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

What are the equipments needed to determine the density of a liquid in laboratory ?​
A student takes an exam containing 16 true or false questions. If the student guesses, what is the probability that he will get exactly 14 questions right
A machine is under consideration that would cost $28,600, save $6,400 per year in cash operating costs, and have an expected life of 13 years with zero salvage
a que llamamos niveles y subniveles de energia?
THREE USES THAT CELLS MAKE OF THE ENERGY RELEASED BY ATP
Mayflower contract essay
help help HELP!! will give brainliest If f(x) = x², g(x) = 5x, and h(x) = x + 4, find each value. Find h[f(4)].
Communication is part of....skills. a. Hard b. soft c. Casual d. Rough
Question 4 Points 2 A girl cycled a total of 15 kilometers by making 5 trips to work. How many trips will she have to make to cover a total of 24 kilometers? So
What does 8 represent in the decimal 478.92A. TenthsB. HundredsC. DozenD. Units​