amarasuberr amarasuberr
  • 04-03-2024
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.84. How much would it cost for 5 oranges?

Respuesta :

grayyzzz
grayyzzz grayyzzz
  • 04-03-2024
$3.55

$2.84/4 oranges =
$0.71/1 orange=
5 oranges/1 orange * $0.71=
5/1 * 0.71=
5*0.71=$3.55
Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)