paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

Who coined the term geography
How to learn machine-learning?
Simplify open parentheses x to the 2 sevenths power close parentheses to the 3 fourths power
What would be most convincing to you in an argument to go to war?
Because of the need to measure the iq of people of varying ages, newer iq tests base their evaluation of iq on ________.
Mazie's mom is loving and caring. her mom sets clear boundaries and engages in a lot of verbal give and take. in terms of parenting styles, she would be describ
The baby toddled through the scattered toys like Godzilla smashing through Japanese cities. This sentence makes which of the following allusions? Biblical—th
True or false all squares have four congruent sides .since rectangles are squares all rectangles have four congruent sides
Jaime: ¿Cómo se escribe tu nombre?
How would most Spanish speakers ask a friend for his or her phone number?