sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Suppose x is an integer. If 5 | 2x, then:_______ a. None of the above b. 5|2c. 5|x d. 5| 2 and 5|x
express as a triniminal (3x-7)(x-4)
Isolate x in 3x − 9y = 15.
A chronic infection of what is likely to kill a person with cystic fibrosis?
Give me some idea as our school is having a science stem fair for middle school
If there are 32 students in a class if the number of girls are 6 more than the number of boys find the number
what does one none or infinite many solutions mean in simple math terms
I am a substance have different odour in acidic and basic solutions who am I​
Which points belong on the graph for the function y = -5x+3?
Beth is making fruit salad. She adds 3 grapes for every 2 strawberries. If she uses 20 strawberries, how many grapes will she use?