Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following rivers is the world's busiest waterway ?
The length of a pool is 3 feet more than twice its width. If the perimeter of the pool is 72 feet, find the dimensions of the pool by writing and solving a syst
Where do the cranial nerves originate? Where do the spinal nerves originate?
How do u write 6 more the 7 times a number is 41 in algebraic equation??
The Indus, Ganges, and Brahmaputra were important to ancient India because they were
if you live 35 miles from work & drive 35 mph how long would it take to get there
solve 2/3 + 1/4x = 1/3
solve 2/3 + 1/4x = 1/3
A 4.5 newton object is placed in a tank of water. If the water exerts a force of 4.0 newtons on the object, will the object sink or float?
If 2 less than or equal too X less than or equal too 6, which of the following has the greatest value