shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Based on the video you just watched, briefly describe how watching it and listening to the lines from the poems affected your understanding of “L’Allegro” and “
why didn't Lincoln free slaves in all the United states​
Yi is told that the item that she wants to buy is still available at a store that is 3/4 inch on a map from her current location. If the scale of the map is 1 i
In the letter to the emperor of Japan from president filmore what things is the president asking for
What is the answer to this Y/8 = 5?
solve y^2+7y+12=0 by completing the square.​
To construct a confidence interval using the given confidence​ level, do whichever of the following is appropriate.​ (a) Find the critical value z Subscript alp
Please help I’ll mark brainliest
suppose that 17 inches of wire cost $0.85 at the same rate how many inches of wire can be bought for $0.55​
Identify the organ in the digestive system responsible for producing bile, and for detoxifying molecules absorbed from the digestive system into the blood. duod