ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Question text A hypothesis is
A country reported a nominal GDP of $100 billion in 2015 and 75 billion in 2014 and reported a GDP deflator of 125 in 2015 and 120 in 2014. What happened to rea
SOMEONE HELP W THESE QUESTIONS PLEASEEE
Select the best version of the underlined part of the sentence. If you think the original sentence is best, choose the first answer. The idea that lightning nev
How do ocean currents affect temperature? Check all that apply
What is 50% of 30 and what is 30% of 10
What is the equation of the translated function, g(x), if f(x)=x22 O g(x) = (x - 4)2 + 6 O g(x) = (x + 6)2 - 4 O g(x) = (x-6)2 - 4 O g(x) = (x + 4)2 +6
My stepmother’s son is my _______?
A 50-kilogram object in outer space is attracted to a nearby planet with a force of 400 newtons. What is the object's acceleration? *
Which of the following equation(s) show exponential growth? Select all that apply. y=3^x y=5x+2 y=x^4+1 y=2^3+x