peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements best explains how using a production possibilities frontier (PPF) helps set up efficient production? A.) A PPF helps predict w
Find the area of the shape shown
The phylogenetic chart describes how modern-day elephants (Asian elephants and African elephants) evolved from extinct species. Based on the chart, are Asian el
What is a tariff? -a Mongol calendar -the title of a Mongol leader -a Mongol weapon -a tax on imported goods
Savannah says that 1 kilogram is equivalent to 1000000 milligrams is savannah correct? Explain
find the value of x. 13,15,17,x,20,21; The median is 18.
what is 6times40///////////////////////
Springer Corporation had the following transactions in​ August: Earned $ 5 comma 000 of revenues on​ account; collected $ 6 comma 000 from a customer for servic
what is an equation of a line that passes through the point (3,-1) and has a slope of 2
Eight more than seven times a number is 8