SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

Sam measured the length of a pen to be 22cm. The actual length of the pen is 23 cm. Determine the percent error for this situation.
which statement about DNA replication is true? A. Prokaryotes only have one origin of replication to initiate replication B. Prokaryotes can only replicate thei
According to Paragraph 6, what does Madison claim is a danger of establishing a republic with a small body of legislators representing the views of large number
Plz help!!!!! Image multiple choice
Find the surface area of the right rectangular prism shown below.
A plant can have green (G) or yellow (g) leaves. It can also have a long (K) or short (k) stem. A scientist is preparing a Punnett square for a dihybrid cross o
A hyperbola centered at the origin has verticies at (add or subtract square root of 61,0 and foci at (add or subtract square root of 98,0
HELP History of the holocaust
How does matter affect mass? Matter does not affect the mass of an object. Increasing mass can cause matter to decrease. The more matter an object contains the
Smooth Move Company manufactures professional paperweights and has been approached by a new customer with an offer to purchase 15,000 units at a per-unit price