nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

Math homework I need help ASAP!!!
Three apples weigh about a pound about how much would one apple cost round to the nearest tenth
i think of a number, multiply it by 3 and add 4 and i get 22 form an equation, using x for the unknown number and then solve it
Which area of the United States and Canada suffer most from acid rain, deforestation, chemical or nuclear toxic waste, and flooding?
Zn + FeCl3 -> ZnCl2 + FeCl2
Name two structural and two functional properties of proteins
Norma and Rene are serving cupcakes at a school party. If they arrange the cupcakes in groups of 2.3.4.5. or 6 they have exactly one cupcake left over. what is
What is the relationship between height and gravitational potential energy
I need some extra detailed steps please
In rectangle ABCD, the length of BD is 10x + 8 and the length of AC is 9x + 20. What is the value of x ?