alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Social factors exert the broadest and deepest influence over a person’s consumer behavior. True or false?.
The Montreal Protocol ________.
If a critical mass of fissionable material in a spherical shape is flattened like a hamburger, it will be?
Find the slope of the line shown below
Will a beam of light that is, at first, in air and oriented perpendicular to the surface of a body of water be deflected as a result of the transition into wate
Planes X and Y are perpendicular. Points A, E, F, and G are points only in plane X. Points R and S are points in both planes X and Y. Lines EA and FG are parall
What is the fiftieth term in the sequence 5, 7, 9, 11, 13 …?
Which of the following was one of the 2 issues involving slavery in the constitution
What is the protein recommendation associated with resistance training for younger adults to increase muscle protein synthesis?
What does it mean for the volume of a solid object to be 10 in.³ rely on the meaning of volume by phone to 1“ x 1“ x 1“ cubes in your answer