23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

At standard pressure, CH4 boils at 112 K and H2O boils at 373 K. What accounts for the higher boiling point of H2O at standard pressure? (1) covalent bonding (3
Which is true of the Mexican Revolution? a) It was won by Native Americans and poor farmers. b) It was won by foreigners. c) It was won by conservatives. d)
What is the pH of a solution that has a hydronium ion concentration 100 times greater than a solution with a pH of 4? (1) 5 (3) 3 (2) 2 (4) 6
Candy selling at $6.00 per pound will be mixed with candy selling at $9.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy are needed to produce a 15-pou
Why are TV shows nowadays so boring?
What were the causes of the Mexican-American War?
When compared with the energy of an electron in the first shell of a carbon atom, the energy of an electron in the second shell of a carbon atom is (1) less(2)
PLEASE HELP Solve. 5x+2/2 = 2x - 1 X = ________ ?
how did new deal programs differ from president hoovers attempts to combat the depression
What opinion might a British soldier have had about the Boston Massacre?