jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Multiplying of real numbers 1/5(-65)
Which region of Oklahoma is known for having hills with thick forests, cultivating soybeans, having a good oil supply, and being the home of the Tallgrass Prair
find the average of the first six composite numbers
What do the media most provide the public with by covering policy and the lawmaking process?
Can someone help me, please?????
A​ 14-year-old male fell 10 feet from a retaining wall and hit his head on a metal post. he is responsive to verbal stimuli with incomprehensible speech. the se
The wide availability of reading material in colonial america was the result of select one: a. colonial laws which protected freedom of speech in the printed wo
Macro-marketing: 1. is concerned with the activities performed by individual business organizations. 2. none of the above is true. 3. refers to a set of activit
-26 times a number minus 5 is equal to 56 less than the number
when scientists are ready to publish the results of their experimentation why is it important for them to include description of the procedures they used?