HaileyNicole56 HaileyNicole56
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

If a school bought 1,000 erasers as part of an order for supplies. The total cost of the erasers was $30. What was the cost for 1 eraser?

Respuesta :

DoublexD DoublexD
  • 02-12-2015
The cost of 1000 erasers was 30$, then one eraser would be 30/1000=0.03$
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the length, width, and height are each doubled. How does the volume change? The length and width are 4, the height is 5.
Non-metals are very likely to form ionic bonds with other non-metals. true or false ?
How to find the x with trig functions
How to find the x with trig functions
The length of a rectangle is 5 m less than twice the width, and the area is 33 m. Find the dimensions of the rectangle.
Annabelle and Navene are multiplying (4^2 7^5) (4^3 7^2)
Can someone help me with this one please ? Thanks!
Jacky did not score well in her "pre-med" course at the university level. she started studying hard to improve her grades and got into medical school. even afte
a teacher took a survey and found that 16 out of 25 students liked a certain snack item best make a prediction of how many students like to snack item best if t
________ glanced at his watch during a presidential debate, which undoubtedly hurt his presidential campaign.