daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

differeniate between speed and acceleration
For thousands of years, scientists didn’t know cells existed. What major invention helped open their eyes to the world of cells? The invention of the wheel al
A radio station charges an initial fee for broadcasting advertisements plus a rate based on the length of the advertisement in seconds. The table below shows th
AB= 17 cm and BC= 12.75cm Find DB.
Plz help many microorganisms live in soil. What do all the microorganisms of the same species living in an area's soil make up?A: a habitB: an ecosystem C: a co
Duke and Mary collect stamps. Duke has 1,364 stamps, and Mary has 1,808 stamps. How many stamps do they have in all? A. 3,152 B. 3,162 C. 3,172 D. 3,272
plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
PLS HELP I NEED AN ANSWER ASAP
PLEASE HELPP !!! given f(x)=x^3+x^2-x what is f(4)
Solve the system of equations: y = 2x - 5, y=x^2- 5 A. (0, -5) and (2, - 1) B. (0,5) and (2, 2) C. (-1,-4) and (3, 4) D. (-1.-7) and (4,3​