parisowl5507 parisowl5507
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A small box of raspberries costs $2. a large box of raspberries costs $6.the large box costs ? times as much as the small box

Respuesta :

shannonfayeatkovx2cr shannonfayeatkovx2cr
  • 03-02-2018
it costs 3 times as much and 6/2= 3
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer from each drop-down menu. Let c(g) be the total cost, including shoe rental, for bowling g games at Pin Town Lanes. c(g) = 5g+3 So, c
A flashlight battery is an example of A) potential energy B) kinetic energy C) thermal energy D) solar energy
What is the value of d? 9d = –5.4 d =
graph the linear equation find three points on the graph -x+2y=11
Describe how the story of uncle Pyotr in “a fateful journey” differs from the historical account of immigrants in “moving to America”
a car moves at 12m/s and coasts up a hill with a uniform acceleration of -1.6m/s2. how far has it traveled after 6.0s?
Paul needs to buy 5/8 pound of peanuts. Measure a pound into sixteenths. What measure is equivalent to 5/8 pound
The Three Estates social system in France ensured balanced representation of all people and treated each social group fairly. True or false ? Why?
I have no idea what the explanation is. Please helpp
solving one step equation x+8=-15