dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

what are the benefits and challenges of being an artisan in the medieval life
Nic bought 12 pens for 2$ each and 12pads of paper for 3$ each. Write two expressions for how nic could calculate his total.Write one expression in expanded for
Which element is shared by both Lincoln's Gettysburg Address and King's Nobel Prize acceptance speech?
Which amendments were specifically written to increase participation of minorities in us government?
the connotation is the​ ________ associated with the word.
Martin Luther began the what?
Line GH contains points G(–2, 6) and H(5, –3). What is the slope of ?
What happens if a court overturns a verdict during the appeals phase? The suspect faces imprisonment for the crime. The case must be tried again in a brand-new
Two radical expressions with the same degree and the same _____ are called like terms.
find the difference. (14x + 5) - (8x - 6)