chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

What is 56/42 in simplest form?
In 1862 King Wilhelm I of Prussia appointed a wealthy landowner, Otto von Bismarck (1815-1898), as his prime minister. Bismarck was a master of _____________ ("
WILL UPVOTE ALL ANSWERS :) ​ 1.3+(−2.4)
Find the area of the shaded region please.
Which best explains how Hugo Chavez damaged democracy in Venezuela? He increased authoritarianism in government. He transferred ownership of industries to gov
The interior angles of a triangle have measures 75° , (−5w+125)° , and (4w+85)° . What is the value of w?
Anaerobic exercise does not require the body to use any extra oxygen. true or false
If you work for an hourly wage, your gross pay is a function of the number of hours that you work. Your hourly wage is $8 per hour. Assuming you work 40 hours p
In science class, Sara needed 8 test tubes for different experiments. The first experiment required 2 test tubes and the other two experiments required the same
81,014 to the nearest thousand