hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

please answerrrrrrrrrrrr
what is the theme of the poem the toy?​
Multiply: -5 x (-3) x 7a. 90b. -105c. 105d. -90
The amount C in grams of carbon-14 present in a certain substance after t years is given by C = 20e^-0.0001216t estimate the half-life of carbon-14
3x=4x/6x 6x=56x 8x=56d
Tropical sites monsoon and north east monsoon pie chart or bar graph
6x + y=18 4x + y=14 solve the linear equation
What role did Lincoln's Emancipation Proclamation play in shaping the Union's attitudes toward the Civil War? It led some abolitionists in the North to switch
The hypotenuse of a right angled triangle has its ends at the points (1, 3) and (-4, 1). Find the equation of the legs (perpendicular sides) of the triangle.
fav skz member?........​