korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

simplify [tex]\sqrt{-90
3. Identify the foreign key(s) in the Session table. a. SessionDate b. PatientNum, TherapyCode c. PatientNum, TherapistID d. PatientNum, TherapyCode, TherapistI
(PLEASE HELP <3) All of the following films were influenced by Shakespeare EXCEPT: A. The Tempest B. Romeo and Juliet C. Sleepless in Seattle D. Shakespeare
Mi amigo______ que la class de Italiano es super dificil
3x + 8 = 2 (6x-11) - 5x
Mi amigo______ que la class de Italiano es super dificil
Alex won 16% of the games he played. If he won 40 games how many games did he play?
Write the formula for the ionic compound that forms between Ca and Cl2
uyroiiriiriiririiiririirriirr
Answer???????????????​