Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

How does the vestigial thumb help a frog?
Diego has a spinner with six sections numbered 1 through 6. He spins the spinner 100 times. He records the number of times the spinner lands on each number. He
Why are the cells produced by meiosis considered gametes?
Use the numbered list of historical events in the box to answer the following question. Hernando de Soto first explores Georgia English victory at Battle of Blo
How did trade networks in the post classical era compare to the classical era?
Which three statements are subjects? The meaning of life is to find success and happiness. Teachers help students learn about different topics. Eating ve
Read the excerpt from Neil deGrasse Tyson’s “Death by Black Hole.” If you stumbled upon a black hole and found yourself falling feet-first toward its center, th
will mark brainliest.....
the tea act of 1773 required colonists to
How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?